Tento článek je přepisem návodu k použití kvasinek VINFLORA, který je k nim přikládán. V článku se dozvíte jak za pomoci tekutých kvasinek VINFLORA zhotovit 10 litrů ovocného vína.

Návod na přípravu 10 l vína

Živnou sůl v přiloženém sášku rozpustíme ve třech lžicích vlažné vody. Obsah lahvičky důkladně protřepeme a obojí ihned nalijeme do předem připraveného moštu nebo rozdrceného ovoce.

Podrobný postup

  1. Čistou kvasnou nádobu o obsahu 10 l (dokonale zbavenou saponátů použitých k případnému vymytí, které brzdí kvasný proces) vypláchneme nakonec ještě horkou vodou a naplníme ovocnou šťávou v množství podle tabulky. Dále rozvaříme potřebné množství cukru opět dle tabulky a po vychlazení na pokojovou teplotu smísíme se šťávou v nádobě za současného přidání vinných kvasinek (které před použitím důkladně protřepeme) a živné soli. Obsah nádoby řádně promícháme a doplníme do 9/10 celkového objemu. Přeplníme-li nádobu, dochází při bouřlivém kvašení k vypěnění a výtoku šťávy z nádoby. Nádobu po uzavření kvasnou zátkou uložíme v místnosti s teplotou 20 - 25°C.
  2. Po skončení bouřlivého kvašení, během několika dnů, se doplní kvasná nádoba ochlazenou převařenou vodou a opět uzavře kvasnou zátkou a víno se ponechá v klidu až do doby, kdy je kvašení ukončeno.
  3. Po skončení kvašení, obvykle po 6 až 8 týdnech, se stočí víno z kalů gumovou hadičkou do jiné čisté nádoby, přičemž postupujeme opatrně, aby nedošlo ke zvíření kalů. Nádobu naplníme až po hrdlo a uzavřeme opět kvasnou zátkou a ponecháme ještě asi 2 měsíce stát. Poté následuje druhé stáčení vína z kalů přímo do lahví.
Poměry surovin k přípravě 10 l ovocného vína
Ovoce Štáva (l) Celé plody (kg) Cukr (kg) Voda (l)
rybíz 3,5 - 2,25 5
angrešt 5 - 2,25 3,5
třešně 7 - 1,75 2
višně 4 - 2,25 4,5
borůvky - 7,5 2,25 doplnit
jablka 8 - 1,75 1
hrušky 8 - 1,75 1
ostružiny 5,5 - 2,25 3
ostružiny - 7 2,5 doplnit
maliny 5,5 - 2,25 3
maliny - 3,5 2,5 doplnit
šípky - 3 2,5 doplnit
trnky - 3,5 2,5 doplnit
jeřabiny - 3,5 2,5 doplnit

Připrava vína z vinných hroznů: Vylisovaný mošt se přisladí na každý litr 50 až 100 g cukru.

Některé ovoce má šťávu málo kyselou (hrušky, třešně apod.) a proto, aby víno nemělo mdlou chuť, musíme je přikyselit kyselinou citronovou.

Uvedená tabulka je sestavena pro ovoce s průměrnou cukernatostí. U méně sladkého ovoce je nutno obsah cukru zvýšit. Uvedené množství šťávy můžeme snížit, každý litr musíme ale nahradit 1 l vody a 250 g cukru.

Podle této receptury připravíme vína suchá až mírně nasládlá. K přípravě vín dezertních (sladkých) je třeba zvýšit podíl cukru o 0,5 kg na 10 l vína a hotové víno dosladit podle chuti 50 až 100 g cukru na litr.

Zkušenosti a doporučení

  1. Ovoce musí být vždy úplně vyzrálé, protože vysoká kyselost bývá vždy příčinou lenivého, pomalého a nedostatečného prokvasu (ovoce nahnilé a nakažené nepoužíváme nebo alespoň vykrájíme).
  2. Pokud nebudete vylisovávat štávu, tak měkké ovoce odstopkujte, rozemelte, nebo alespoň rozšťouchejte a předem lehce operte.
  3. Kvašení při vysokých teplotách a na slunci za oknem je zcela mylný názor, protože vznikají přiboudliny a vysoké nebezpečí zoctění vína a celkově je hotové víno méněcenné.
  4. Optimální teplota pro rozkvašení (první 3 - 4 dny) je 25 - 28°C a pokračování při 15 - 20°C.
  5. Kvašení při nízkých teplotách probíhá sice pomaleji, ale je značně omezena vedlejší nežádoucí bakteriální činnost a naopak se v plné míře vyvíjejí příjemné buketové látky. Vína kvašená za nízkých teplot jsou mnohem aromatičtější.
  6. Kvašení probíhá tím lépe a stejnoměrněji, čím větší množství moštu kvasí. Můžeme-li, použijeme jednu přiměřeně velkou nádobu na veškeré množství.
  7. Kvasinky VINFLORA jsou vypěstované, ušlechtilé a kulturní kvasinky, které rychle, bezpečně a se zárukou lihově prokvašují a přemění tak cukr na líh. Vedlejší samovolné (divoké) kvašení je tak zcela potlačeno, mohou se vyvíjet aromatické látky a kvašení ustává až při úplném prokvašení přítomného cukru na líh. Obsah alkoholu při použití těchto kvasinek je 12-14% a víno se po stočení do lahví nekazí, nekřísovatí, nekysne, naopak stářím získává na jakosti.
  8. Kulturu ušlechtilých kvasinek musíme přidati do zcela čerstvého moštu nebo rozdrceného ovoce, které nezačalo samovolně kvasit.

Návod na přípravu až 30 l vína

Živnou sůl v přiloženém sáčku rozpustíme ve třech lžicích vlažné vody. Obsah lahvičky důkladně protřepeme a obojí ihned nalijeme do sklenice o obsahu 0,7 l naplněné do 3/4 moštem, nebo ovocnou drtí. Osvědčily se velké zavařovačky s víčky Omnia, pečlivě vymyté a vypařené. Víčko na sklenici jenom lehce nasadíme, neuzavřeme a sklenici postavíme do tepla 27 - 30°C po dobu 72 hodin (3 dny). V tomto optimálním prostředí se ušlechtilé kvasinky natolik rozmnoží, že bezpečně prokvasí i trojnásobné množství vína. Podrobný postup je shodný jako při přípravě 10 l vína.

Výrobce kvasinek VINFLORA

MILCOM a.s., Luktoflora
160 00 Praha 6 - Vokovice, Ke Dvoru 12a
Tel.: 235 368 607, 235 354 551
Fax: 235 358 607
Kvasinky VINFLORA v eshopu MILCOLM